Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Tip

Velmi kreativní jsou také dezerty, ať už je to kombinace banánu, mandarinky a kokosu, či tvarohu s povidly a horkou slivovicí.

Z nabídky

Kozí sýr s řepou a perníkem      190 korun

Zauzený hovězí jazyk s křížalami a brioškou     420 korun

Šéfkuchař Radek Kašpárek má v nové restauraci velkou šanci zúročit své bohaté zkušenosti. Dlouho působil jako zástupce Davida Šaška ve fine dining restauraci Coda, poté byl několik let oblíbeným lektorem vyhlášených kuchařských kurzů ve studiu Ola Kala a současně rozjížděl restauraci Ola Kala Bistro.

Nyní má "vlastní" podnik, v němž se snaží o rehabilitaci české kuchyně připravené v notně kreativní a netradiční podobě. Ostatně, celý interiér restaurace, který vznikal ve spolupráci se Studiem Najbrt, je poutavý, hravý a zábavný, ať už se jedná o zajímavý strop s neustále se měnícími kresbami či o netradiční talíře, vyrobené speciálně pro Field.

Třeba porcelánové hrnečky svým tvarem evokují lehce pomačkané kelímky. Podobně hravý přístup v pražských podnicích stále chybí. A když k tomu připočteme značně originální prezentaci pokrmů, od využití studeného kouře až po servírování sýrů v piknikovém košíku, je zřejmé, že si ve Fieldu vyhráli se spoustou detailů.

 

Kedlubna s chlebovým kváskem

V nabídce restaurace je zhruba 15 pokrmů, které jsou rozdělené na studené a teplé předkrmy, hlavní jídla a dezerty. Nejlepší cestu, jak poznat styl Radka Kašpárka, nabízí sedmichodové degustační menu, kam jsou zařazené vždy ty nejzajímavější speciality (jídla se po několika týdnech mění).

Jako první se podávají šneci z malé rodinné farmy z lužických hor, které šéfkuchař servíruje v lahodné polévce dochucené morkem. I druhý pokrm boduje v mnoha směrech. Byť se někomu může zdát příliš obyčejný, dušená kedlubna s rožnovskou slaninou podávaná v polévce z chlebového kvásku je ovšem znamenitá.

Originální snoubení různých chutí i textur názorně ukazuje, jak pestrá a kreativní může být moderní podoba české gastronomie.

Nahlédněte do kuchyně restaurace Field:

 

Tajemství kuřecího másla

Každé jídlo je něčím unikátní, ať už je to selecí hřbet s pečenými hrozny či sumec s kapustou, nebo třeba zajímavé krokety plněné kachním masem, které fascinují svojí jemnou a současně výraznou chutí.

Překvapí také kuřecí máslo, která je podáváno na začátek s pečivem – jen pro vysvětlení, jde samozřejmě o klasické máslo, dochucené „pěnou“ z kuřecího vývaru. Největším kulinárním zážitkem je ovšem famózní hovězí jazyk, který se pravděpodobně stane jedním ze signature pokrmů, na nichž bude šéfkuchař stavět. Kašpárek ho servíruje s křížalami a brioškou.

Jak již bylo předesláno na začátku, restaurace Field se svým pojetím blíží k michelinskému La Degustation Oldřicha Sahajdáka. Její kuchyně jistě není tak vybroušená, ale možná je o fous vtipnější, hravější a odvážnější. Každopádně je velkým příslibem do budoucna.

 

Nealkoholické párování

Moderní ladění restaurace Field se odráží také ve skladbě nápojového lístku. V rámci degustačního menu je připraveno párování vín, do něhož sommeliér zařadil několik zajímavých vinařů, za zmínku stojí třeba frankovka z vinařství GalaFarm, které vede bratr respektovaného vinaře Jaromíra Galy, či vína z Krásné Hory, například příjemné Zweigeltrebe.

A nechybějí ani vína moravských autentistů, třeba od Nestarce či Osičky. Zajímavou novinkou je párování nealkoholických pokrmů s jídly, které nabízí další prostor pro kreativní práci kuchyně, respektive barmana.

V nabídce je například zelený čaj namíchaný s mandarinkovým džusem a koriandrem, šťáva z červené řepy ochucená francouzskou vanilkou či kokosová voda s rakytníkovým sirupem. Kávoví fajnšmekři ocení kávu připravenou z prémiové kávové směsi v pákovém kávovaru z Itálie ze 60. let 20. století.

 

Rozhovor se šéfkuchařem: Radek Kašpárek

Ze které suroviny rád vaříte a proč?

Rád vařím ze surovin, na které se tak trochu zapomíná. Plíčky, oháňka, morek a podobně. Mušle sv. Jakuba dostanete už leckde, ale připravit zajímavé jídlo z nějakých „zapomenutých“ surovin je vždy výzva. Hodně mě také baví připravovat omáčky netradičních chutí.

Jaké jídlo, které jste ochutnal v poslední době, vás nejvíce překvapilo?

V jedné newyorské restauraci jsem ochutnal skvěle připravený vepřový bůček. Na povrchu byl křupavý a dokonale vypečený, uvnitř šťavnatý, lahodný a plný chuti. To horké sádlo kolem v kombinaci s masem bylo prostě „nejvíc“ a celé jídlo se mi hodně vrylo do paměti a chuťových pohárků.

Ve které restauraci si pochutnáte a co si tam dáváte?

Cestou na rodinné návštěvy se vždy rád stavím v Domašínské bráně u Vlašimi. Mají skvělá dušená telecí líčka, marinovaná vepřová žebra nebo zapečenou francouzskou cibulačku.

Související