Ekonom přes SMS

Novinka! Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

"V Humpolci máme konzistentní vedení," vysvětluje jeden z možných důvodů opakovaného úspěchu starosta Humpolce Jiří Kučera z Občanské demokratické strany, která se na vládě v obci podílí už 24 let. Sám Kučera zastává funkci starosty 12. rokem. A další čtyři má ještě před sebou.

Dlouhotrvající vedení ale není jediný důvod, který Humpolec vynesl do čela krajského žebříčku. Obec se totiž může chlubit velkým počtem podnikatelů a firem. Ten patří k nejvyšším v kraji. "V Humpolci se daří malým a středním podnikatelům," pochvaluje si starosta Kučera. Těm se radnice snaží vycházet vstříc například tím, že nastavuje nízké místní poplatky.

Výhodou Humpolce je také to, že leží na dopravní tepně mezi Prahou a Brnem. Podle humpoleckého starosty patří mezi účinné nástroje, jak jít byznysu na ruku, také budování kvalitní infrastruktury. Právě do ní investuje Humpolec desítky milionů ročně.

Humpolec podnikání podporuje i budováním průmyslových zón. "Takto jsme k nám například dostali japonskou firmu Futaba," říká Kučera.

Podobnou cestou se vydala také radnice ve Vyškově, který se v anketě Město pro byznys umístil na první příčce v Jihomoravském kraji. Toto město se může chlubit hned dvěma průmyslovými zónami, v nichž nalezlo zázemí zhruba 20 až 25 společností, z toho 15 velkých. Ve Vyškově se daří hlavně lehkému průmyslu. "Když po nás firmy něco chtějí, snažím se jim to nekomplikovat," shrnuje svůj přístup starosta obce Karel Goldemund.

Tamní radnice tak pro firmy buduje hlavně dopravní infrastrukturu, například parkovací místa. V průběhu příštího roku však město plánuje investovat do celkové renovace centrální silniční tepny v jedné z průmyslových zón. "Chceme sdružit finanční prostředky tak, že většinu zaplatí město a část dotčené společnosti," prozrazuje budoucí plány Goldemund.

Vyškov se ale snaží podporovat také malé podnikatele. Po 15 letech například pustil dopravu na centrální městské náměstí. "Reakce živnostníků byla pozitivní, ale je nám jasné, že se náměstí bude naplňovat velmi pomalu," domnívá se vyškovský starosta. Radnice oživení městského centra podpořila také snížením nájemného za předzahrádky. Celkově patří ve Vyškově místní poplatky mezi ty nejnižší v kraji.

Na nízké úrovni má obecní poplatky nastaven také Písek, který se ve srovnání Města pro byznys umístil na první příčce v kraji Jihočeském. Podle bývalého píseckého starosty Ondřeje Veselého, který cenu převzal, poplatky neslouží k tomu, aby plnily městskou kasu. "Musí ale pokrýt náklady, které s nimi máme," vysvětluje svoji vstřícnou strategii končící starosta.

Srovnávací výzkum Město pro byznys vyhlašuje týdeník Ekonom, partnerem je společnost Škoda Transportation, odborným garantem CRIF - Czech Credit Bureau a zpracovatelem agentura Datank.

 

Cenu Město pro byznys si v Jihomoravském kraji převzal starosta Vyškova Karel Goldemund.

V Jihočeském kraji putovala cena Město pro byznys do Písku. Převzal ji bývalý starosta Ondřej Veselý.

Foto: archiv, Shutterstock

Související