Sandvik Chomutov Precision Tubes zaujala porotu především svou dlouholetou tradicí inovace svých výrobků, které jsou považovány za světovou špičku v oboru výroby potrubí pro podmořskou těžbu ropy a plynu. "Vítězství v soutěži pro nás bylo velkým překvapením. Byli jsme však velmi potěšeni, že porota ocenila náš přístup k inovacím, bez kterých bychom nemohli dlouhodobě a úspěšně obhajovat naše pozice na trhu. V diskuzích s porotou i při vyplňování dotazníku jsme si uvědomili, že náš inovační proces můžeme ještě podstatně zlepšit, a ocenění proto bereme jako výzvu pro naši společnost pokročit ještě mnohem dále," říká Jiří Polman, generální ředitel chomutovské společnosti.

Bioveta zase ukázala, že dokáže velmi dobře skloubit vysoce inovativní firemní kulturu s propracovaným systémem řízení života inovace od prvotního nápadu až po využití tržního potenciálu. "Z ocenění máme obrovskou radost. Potvrzuje, že jdeme správným směrem. Je dobře, že si někdo všímá vývojových a inovačních aktivit českých firem a produktů, které jsou díky šikovnosti našich vývojářů úspěšné na konkurencí zaplněném trhu, a řada z nich je jedinečná svou novostí," říká generální ředitel Biovety Libor Bittner. Když máte navíc to štěstí, že svými produkty podporujete zdraví zvířat a lidí, je to nádherné, i když cesta od nápadu k cíli je někdy hodně klikatá."

Na druhém místě v kategorii velkých firem se umístila Moravia Cans, o třetí místo se podělily První Brněnská Strojírna Velká Bíteš a Raiffeisen Bank. U malých a středních firem skončilo druhé Strojírenské kovovýrobní družstvo SKD a třetí ZPA Smart Energy. Speciální ocenění Největší inovační potenciál, které uděluje pořádající společnost A.T. Kearney, získala společnost Pivovary Staropramen a cenu Největší překvapení soutěže obdrželo Kartové centrum České spořitelny.

Akci Best Innovator pořádá globální poradenská společnost A.T. Kearney na 19 světových trzích už deset let. V Česku se soutěž letos konala podruhé. První ročník – ve kterém zvítězily společnosti Linet a COMTES FHT – se uskutečnil v roce 2012. Letos se soutěže zúčastnilo přes sto firem napříč odvětvími.

"Soutěž Best Innovator je výjimečná tím, že nehodnotí konkrétní inovace, ale postup, kterým společnosti inovace řídí. Navíc jde nejen o inovace produktů a služeb, ale také o inovace procesů nebo obchodních modelů společností. Jsme rádi, že jsme prostřednictvím soutěže mohli podpořit dlouhotrvající diskuzi o konkurenceschopnosti podnikatelské sféry České republiky," uvádí Igor Hulák z A.T. Kearney, který měl řízení soutěže na starosti.

Soutěž hodnotí, nakolik firmy dokáží řídit své inovační procesy tak, aby byly dlouhodobě schopné přivádět na trh inovace, které se prosadí. "Každá firma generuje stovky nápadů, ale jen ty nejlepší je dokáží získávat systematicky ve spolupráci se svými partnery, dodavateli a zákazníky, analyzovat je, vybrat ty s nejvyšším potenciálem, postupně je rozpracovávat, uvést na trh a ještě zpětně vyhodnocovat jejich efektivitu," shrnuje Hulák.

Best Innovator je dvoukolová soutěž. V prvním kole firmy vyplňují sofistikovaný dotazník, ve kterém účastníci popisují klíčové aspekty svého inovačního procesu jako je způsob sběru nápadů, motivace zaměstnanců přicházet s novými myšlenkami, metody zapojení třetích stran do inovačního procesu, způsob měření úspěchu inovace nebo míra využití "gate" systému – tedy systematického procesu rozhodování o ukončení nebo pokračování inovace v jejich jednotlivých fázích.

Ve druhém kole navštěvují firmy členové odborné komise a přímo na místě hodnotí realitu řízení inovačního procesu. Letos desetičlenné porotě předsedal profesor Jiří Bíla z ČVUT v Praze. "Myslím, že referenční návštěvy potvrdily, že nadprůměrných hodnot v oblasti inovační kultury dosahují české firmy díky silným vůdčím osobnostem – firemním vizionářům či pro inovace nadšeným majitelům, kteří umí správným směrem strhnout celou firmu. Na druhou stranu bohužel velmi často slýcháme, že se ještě nenašel optimální model spolupráce mezi akademickou a privátní sférou," říká Bíla.

Související