Tip

Ochutnejte domácí tvarohový dort s citronovou marmeládou podle receptu Magdaleny Dobromily Rettigové.

Z nabídky

Paštika z vodňanské kachny pošírovaná v rybízovém želé, kompot z bílé cibule   135 korun

Pomalu pečený roastbeef s pečenými brambůrky a hořčicovou majonézou   125 korun

Vepřové kolínko v silném vývaru s majoránkou a česnekem     115 korun

Osm hodin konfitovaný hovězí krk v červeném víně, bramborové pyré s petrželkou    240 korun

Krčma u Labe v místě zvaném Na Štěpáně stávala již v 15. století, později se proměnila v zájezdní hostinec, který se dnes snaží o renesanci poctivé venkovské kuchyně. Šéfkuchař klade důraz na regionální suroviny a využívá zvěřinu z kokořínských lesů, mělnickou zeleninu, hostínský chřest či bylinky z Turska u Kralup.

Na jídelním lístku se objevují klasické české speciality, z nichž zřejmě největším podzimním klenotem je dokonalá kančí špikovaná kýta z divočáka z kokořínského revíru se šípkovou omáčkou a perníkovými knedlíčky. Krásně měkké a v chuti výrazné kančí maso dokonale ladí s lahodnou omáčkou i nasládlými knedlíky a názorně dokazuje, jak skvělé speciality patří do naší tradiční gastronomie. Chce to jen čas a poctivou přípravu.

Restaurace Na Štěpáně si do svého motta vsadila poněkud hrdé a také značně zavazující heslo "Chceme dělat takové jídlo, za kterým stojí jet!" A protože Češi začínají za dobrým jídlem opravdu jezdit, hlavně o víkendu je zde plno. Po celý týden šéfkuchař připravuje polední nabídku, do které jsou zařazeny pokrmy vypsané na tabuli a připravené z právě nakoupených surovin.

A co stojí za ochutnání? Mezi předkrmy boduje jemná kachní paštika s rybízovým želé a kompotem z bílé cibule podávaná ve sklenici či výtečný, pomalu pečený rostbíf s hořčicovou majonézou. Jak je patrné již z jídelního lístku, v hostinci Na Štěpáně vládnou především speciality připravené z masa. Dominují i mezi hlavními chody. Vedle již zmíněné kančí svíčkové je dalším hitem osm hodin pečený bok z mladého selátka servírovaný v pikantní marinádě s bramborovým pyré či dvanáct hodin pečená vepřová žebírka.

Velmi oblíbené je ovšem i jehněčí koleno dušené s kořenovou zeleninou a vínem či konfitovaný hovězí krk připravený opět na červeném víně a podávaný s bramborovým pyré. Na přelomu října a listopadu přichází do nabídky zvěřina a v druhé polovině listopadu hosty čekají husí hody, takže na menu bude jak slavná husí polévka kaldoun, tak restovaná husí játra či v celku pečená husa na jablkách a rozmarýnu. A k tomu se již tradičně bude podávat mladé svatomartinské víno.

Milovníky sladkého potěší "retro" dezerty, ať už jsou to tvarohové knedlíky plněné švestkami, sypané strouhaným perníkem a podávané s vanilkovou zmrzlinou, tak staročeský povidloň s mátou a malinovým sorbetem.

Šéfkuchař Michal Čuba představuje své oblíbené suroviny:

Na Štěpáně

 

Sázka na mělnická vína

Vinná karta v restauraci Na Štěpáně je ve srovnání s většinou pražských restaurací svým způsobem výjimečná. Protože restaurace stojí jen kousek od Mělníka, čelné místo zde mají parádní mělnická vína – a to jak od Krause, tak především ze Školního statku –, která jsou považovaná za jedna z nejlepších vín v Čechách. A to především dvě odrůdy, tedy Svatovavřinecké (aktuálně ročník 2009), a pak úžasný Ryzlink rýnský, který dosahuje kvality špičkových ryzlinků z Německa.

Vedle vín ze Školního statku Mělník, pod nimiž je podepsán mimořádně zkušený vinař Vojtěch Kušina, můžete ochutnat povedená vína od Krause, samozřejmě opět Ryzlink rýnský či jeho zajímavý Pinot noir, případně vína z vinařství Bettina Lobkowicz. Pro řidiče je k dispozici domácí limonáda z květu černého bezu dochucená mátou.

Byznys a firemní klientela ocení rozdělení restaurace na kuřáckou i nekuřáckou část, na venkovní akce lze využít přírodní prostor s rybníkem a barem či prostornou terasu se 60 místy. Celková kapacita restaurace činí 200 osob, před restaurací je střežené parkoviště pro 40 aut.

 

Rozhovor se šéfkuchařem: Michal Čuba

Ze které suroviny rád vaříte a proč?

Rád pracuji s foie gras. Z tučných jater lze připravit spoustu skvělých jídel, dělali jsme je například marinované v červeném víně či zapečené v briošce.

Jaké jídlo, které jste ochutnal v poslední době, vás nejvíce překvapilo?

Zaujal mě dýňový kompot, který sice na první pohled vypadá obyčejně, ale chutná opravdu skvěle. Dýni je ovšem třeba naložit na dva dny do sladkokyselého nálevu a pak ji uvařit se skořicí, hřebíčkem a cukrem. A nakonec zavařit ve sklenici jako kompot.

Ve které restauraci si pochutnáte a co si tam dáváte?

Několik let jsem pracoval v Německu a chutnalo mi především u Pavla Pospíšila v jeho restauraci Krone. Připravuje skvělá líčka i vynikající vnitřnosti.

Související