Úřadům ho nahlásil Google, který s pomocí speciálního softwaru zjistil, že muž posílal pedofilní fotografie e-mailem, konkrétně službou Gmail. Společnost se brání tím, že postupovala jen podle zákonů. Ty totiž říkají, že kdokoli má podezření na spáchání trestného činu proti dětem, má povinnost to nahlásit.

Jenže o tom se debata nevede. Vracíme se opět k otázce, zda Google či jakákoli jiná webová firma může číst e-maily svých zákazníků. Microsoft se kvůli tomu o Google v minulosti "otíral" ve své reklamní kampani. Po právní stránce je pochopitelně vše v pořádku, s "nesoukromým" charakterem své pošty každý uživatel souhlasí při zřízení účtu. Je to uvedeno v uživatelských podmínkách, takže to všichni stvrdí "kliknutím".

To umožňuje například zobrazování reklamy, takže když si budete stěžovat na nachlazení, nabídne vám Google odkaz na on-line lékárnu, a když na osamělost, zjeví se vám reklama internetové seznamky. My - česky píšící uživatelé - jsme před rafinovanými slídícími algoritmy alespoň jen trochu chráněni, ale je to jen otázka času.

Udání na policii to však přece jen posouvá na "vyšší level". Google se brání tím, že v současné době funguje speciální software pouze na vyhledávání dětské pornografie. A tak když budete e-mailem objednávat vraždu svého šéfa v práci, nebo se s kamarády domlouvat na vyloupení trafiky, nechá to dotyčné algoritmy v pohodě.

Opravdu? Zatím třeba ano. Ale víme, jak jsme byli ochotni posunout hranice naší tolerance v rámci boje proti terorismu. Kdo nám zaručí, že po nějakém dalším teroristickém útoku nebudou tytéž algoritmy povýšeny na bojovníky v této válce? Google chránící naše děti před pedofily stojí na straně dobra. Nepochybně. Jeho algoritmy však dělají práci, která by nás i tak měla děsit.

Související