Takový vzkaz předal Česku energetický expert a jeden z hlavních ideologů německé Energiewende Felix Christian Matthes, který v pondělí večer vystoupil na odborné konferenci pořádané nadací Heinrich-Böll-Stiftung.

Zde je pět zásadních postřehů z Matthesova vystoupení:

1. Přechod k zelené energetice stále podporuje 85 procent Němců. Není pravda, že je zelená energie z jejich pohledu drahá. Typická domácnost vydá za elektřinu jen okolo 2,5 procenta svých ročních výdajů, tedy méně než za telefonování.

2. Německo bude dál ve velkém stavět větrné a solární elektrárny, do roku 2030 jejich instalovaný výkon zdvojnásobí na 150 tisíc megawattů. V případě větrného nebo slunečného počasí bude exportovat přebytky do okolních zemí. Ostatní země budou mít příležitost vyrábět v ostatních případech, kdy se Německo naopak stane závislým na dovozu.

3. "Na cenu elektřiny v rozpětí 50 až 70 eur za megawatthodinu zapomeňte," říká Felix Matthes. Dnešní trh s elektřinou se změní ve vyrovnávací trh, na kterém budou ceny kolísat od kladných (nedostatečná výroba ze sluneční a větrné energie) až po záporné hodnoty (německé větrníky poběží na plný výkon).

4. Německá láska k obnovitelným zdrojům nemá jen ideový základ, také jde o chladný kalkul. Podle tamních expertů bude nejpozději v roce 2050 výhodnější vyrábět proud z větrných a solárních elektráren včetně záložních zdrojů, než z fosilních paliv.

5. Němci nechtějí nikomu zakazovat stavět nové jaderné bloky. Nestabilní cena na trhu s elektřinou ale v praxi znemožní jejich výstavbu na tržním principu. Nové jaderné bloky v Česku či jinde v Evropě bude muset podpořit stát formou pevně dané výkupní ceny. Když to ale někdo zkusí (viz Britové v případě elektrárny Hinkley Point C), musí se připravit na zdrcující kritiku z Bruselu i Berlína.

Škoda, že na přednášku nedorazil nikdo z ministerstva průmyslu a obchodu. Je čas sepsat novou státní energetickou koncepci. Nabízí se dva základní scénáře: přizpůsobit se a připravit "českou Energiewende." Nebo je třeba najít způsob, jak se obchodně (a možná i technicky) oddělit od německé elektrické soustavy.

Související