Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Čínská hospodářská mašina zpomaluje a investoři i ekonomové zvedají varovný prst. Dosud zdánlivě neohrožená země, jejíž dvouciferný růst v posledních letech uchránil před tvrdými dopady ekonomické recese prakticky celou východní Asii, může brzy sama spadnout do vážné krize.

Zásadní problémy druhé největší světové ekonomiky by se dramaticky projevily v celém světě včetně Evropy. Pro tu je totiž v současnosti Čína druhým největším obchodním partnerem po Spojených státech: v roce 2011 směřovalo podle Eurostatu do říše středu na 10 procent evropského exportu.

Při pohledu na makroekonomická čísla si možná leckdo ťuká na čelo. Čína pro letošní rok snížila cíl ekonomického růstu z 8,5 na 7,5 procenta. Podobný vývoj hospodářství by asijské zemi mohla většina stagnujících či do recese se propadajících západních zemí závidět.

Ve skutečnosti pod lesklým povrchem bobtná řada problémů: nafouknutá bublina na trhu nemovitostí ohrožující čínský bankovní sektor, zpomalující export, nepříznivý demografický vývoj i skryté veřejné dluhy. Čínský růst není zdravý.

Světový Armageddon

Čína má hned na několika polích zaděláno na dramatické ekonomické potíže. Upozorňují na to přitom už nejen pesimističtí ekonomové jako "Doktor Zkáza" Nouriel Roubini, který předpovídá krizi říše středu nejpozději v příštím roce.

I poměrně střízlivé a realistické analýzy Světové banky či Mezinárodního měnového fondu varují: bez zásadních reforem v mnoha oblastech je další rozkvět Číny neudržitelný.

Ekonomové se neliší v názoru, že Čína citelně zpomalí. Různí se jen odhady, jak dramatický čínský propad bude a kdy k němu dojde.

"Když se podíváme na čínská data, měli bychom přestat diskutovat o tom, zda přijde 'tvrdé přistání'. Čína už jím prochází," tvrdí hlavní stratég banky J. P. Morgan pro Asii Adrian Mowat. "Prodeje aut klesají, produkce cementu klesá, produkce oceli klesá, akcie stavebních firem se propadly," vyjmenovává varovné indicie.

Pokud současná a zejména nová politická garnitura, jež nastoupí k moci letos, nezahájí reformy, přispěje Čína k další globální krizi, jejíž dopady je těžké dohlédnout.


Podrobnou analýzu čínské ekonomiky a jejích potenciálních problémů najdete v posledním vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 5. dubna, nebo pod odkazem níže:

banner 2