Co převratného víme o "novém" soukromém právu? Vlastně jen to, že někde (pochopitelně) drhne. Olej na promazání je sice na cestě, ale postupně ztrácí trvanlivost. A ministerstvo spravedlnosti vlastně ani neví, jestli je správně vybraný. Resort navíc podle slov ministra Roberta Pelikána doposud nemá systematické zkušenosti s jeho výkladem a aplikací. A proč tomu tak je? "Je to logické, ministerstvo je odtržené od každodenní reality. Informace se k nám mnohdy dostávají anekdoticky," vysvětluje ministr.

Takže se má situace tak, že se téměř za dva roky nezjistilo nic. Jediným výstupem je tak loňské vystřelení malé novely, která paradoxně přinesla ještě větší zmatek než samotný zákon, jež měla vylepšit. Její přijetí se totiž vleče, a nikdo tedy neví, zda se na její řešení může spolehnout. Třeba společenství vlastníků jednotek vzniklá před 1. 1. 2014 měla do konce letošního roku upravit svůj název. Řada z nich to neudělala, protože měla novela tento požadavek ze zákona vypustit. Jak to budou ministerstvo a rejstříkové soudy po Novém roce řešit? Nevíme.

Ministerské přelakování navíc (logicky) nahrazují už i soudy. Třeba podle pražského vrchního soudu společenství vlastníků nepotřebuje na změnu stanov notářský zápis. Jenže spolky musí stanovy během příštího roku upravit. Jít k notáři, nebo ne? Nevíme.


Další "převratný judikát" stejného soudu tvrdí, že není možné v případě náhlého poklesu členů představenstva pod zákonné minimum jmenovat opatrovníka společnosti a přednost má doplnění na minimální počet.

A co na to ministr? "Když už se někdo pustí do výkladové akrobacie, je tu zřetelná akrobacie, že se nové právo promění v to staré," říká Pelikán.

Snad se ukáže víc na plánovaném ministerském turné po soudech a s tím spojených dotaznících "spokojenosti" s novým právem. Další informace tedy asi zase za rok...

Jaroslav Kramer, šéfredaktor měsíčníku Právní rádce

Související