Ministerstvo pro místní rozvoj konečně spustilo národní elektronický nástroj pro zadávání veřejných zakázek NEN. Podle jedněch předražený, problémový a nebezpečný systém, podle druhých světlo na konci tunelu a potřebný impulz pro dlouhodobě problémové zadávání tendrů.

Zatím dobrovolně

Zatím je využívání NEN dobrovolné. Ministerstvo samo chce jít příkladem a své zakázky tak plně realizuje v NEN. Systém umožňuje dodavatelům plnou elektronickou komunikaci se zadavateli a těm zase napojení na systémy eGovernment. Plnou elektronizaci si veřejné zakázky rozhodně zaslouží. Otázka je, zda teď a tady...

Odkládaný projekt

Přípravy NEN byly dlouhé a pro resort vysilující. Třikrát odložený projekt za půl miliardy vznikl už na přelomu let 2009 a 2010. Proti jeho spuštění vznikly platformy a podle kritiků se v něm zapomnělo na některé důležité funkcionality. Svůj provoz pak systém rozjíždí v období, kdy se připravuje zcela nový zákon o zadávání veřejných zakázek. Ten "starý" z roku 2006 je po dvou desítkách novel spíše zatěžující normou a jediná shoda panuje snad jen na tom, že by se měl nahradit. Jenže u nové normy se už názory na věc rozchází. Jedni aktivity ministerstva vítají, jiní proti nim brojí. Jedni rodící se zákon chválí a druzí jej označují za paskvil.

Komplikovaný zákon neprospívá

Ať už bude výsledek jakýkoliv, pravidla pro zadávání veřejných zakázek by měla být do budoucna jasná a pochopitelná. Každoročně je ve hře víc než půl bilionu korun, které stát nejenom musí, ale také chce prosoutěžit. Současný komplikovaný zákon požadující řadu nesmyslných formalit nikomu neprospívá. Jakmile bude norma nová, elektronizace je logický krok. Do té doby je ale velmi riziková.

Jaroslav Kramer, šéfredaktor měsíčníku Právní rádce

Související