Velké bankovní domy v Česku donedávna nebraly nízkonákladovou konkurenci příliš vážně. Aktuální údaje o hospodaření nových menších bank ale ukazují, že nabídky finančních služeb bez poplatků a s důrazem na internet lákají stále více Čechů. Celkem už počet klientů čtveřice "bezpoplatkových" bank, tedy Air Bank, Equa bank, mBank a Zuno Bank, přesáhl jeden milion. Je jich téměř o 300 tisíc více než před rokem.

Ukazuje se tak, že na trhu je stále poměrně velký počet lidí nespokojených s velkými finančními institucemi. Nízkonákladové banky totiž tvrdí: většinu našich zákazníků jsme odlákaly právě z největších finančních domů v Česku. "Zhruba 60 procent klientů, kteří k nám přijdou, patřilo mezi zákazníky České spořitelny, ČSOB a Komerční banky," potvrdil týdeníku Ekonom ředitel české Zuno Bank Peter Lakata.

Přestože u velkých finančních domů stále mají účet přibližně tři čtvrtiny dospělé populace v Česku, odliv směrem k menším bankám může ještě pokračovat. Například průzkum společnosti Stem z letošního dubna ukázal, že zhruba čtvrtina lidí zvažuje změnu banky. Ve stejném průzkumu pak více než polovina respondentů tvrdí, že pokud by znovu zakládala běžný účet, vybrala by si právě některou z nových bank. Naopak velké finanční domy by zvolila jen čtvrtina.

Mazání ztrát

Jedna věc je lákat klienty na vysoké úrokové sazby u vkladů či spoření, druhá věc pak na nich umět vydělat. Tak zní nejčastější komentář velkých bank k poměrně rychlému růstu počtu zákazníků jejich menší konkurence. Už předloni nicméně první z nízkonákladových finančních institucí ukázala, že i bez poplatků za naprostou většinu služeb dokáže být v zisku. mBank vykázala za rok 2012 zisk zhruba 70 milionů korun. Loni si ještě polepšila, a vydělala dokonce téměř 250 milionů.

Ostatní "bezpoplatkové" banky zatím - zejména s ohledem na o několik let pozdější start než mBank - zůstávají ve ztrátách. Zároveň ale upozorňují, že s ohledem na startovací náklady na rozjezd nové banky nejde o nic nečekaného. Všechny navíc loni dokázaly červená čísla snížit. Equa bank si polepšila o desetinu, a Air Bank dokonce o tři čtvrtiny. Zuno Bank sice dosud auditované výsledky nezveřejnila, podle Petera Lakaty ale byla loňská ztráta také nižší než v roce 2012. V bankovním domě patřícím nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi letos panuje zřejmě největší optimismus. "Vzhledem k pozitivnímu vývoji obchodních i finančních výsledků Air Bank v roce 2013 věříme, že za celý letošní rok už poprvé vykážeme kladný hospodářský výsledek," tvrdí mluvčí Air Bank Vladimír Komjati. Původní plán přitom podle něho byl dosáhnout kladného hospodářského výsledku až v roce 2015. Jak Zuno Bank, tak Equa bank pak tvrdí, že byznys jde podle plánů a ze ztrát se vymaní nejpozději do tří let.

Sázka na úvěry

Z bilancí malých bank lze vypozorovat, že více než v minulosti nyní sázejí na úvěrování a výdělek z úrokových sazeb na půjčkách. Významný zdroj příjmů z minulosti - zhodnocování klientských vkladů - totiž kvůli velmi nízkým sazbám na trzích vynáší méně. "Primárním zdrojem zisků jsou u nás úrokové výnosy z úvěrů, ať už jsou to spotřebitelské úvěry, hypoteční úvěry či úvěry pro malé a střední podniky," potvrzuje mluvčí Equa bank Markéta Dvořáčková.

Větší důraz kladený na úvěry stojí za tím, že například u zmiňované Equa bank se objem poskytnutých půjček v letošním prvním kvartálu oproti loňsku zdvojnásobil na zhruba 15 miliard. Zuno Bank, která s poskytováním úvěrů začala až v roce 2012, si oproti loňsku polepšila o polovinu a objem půjček v prvním kvartálu dosáhl necelé miliardy. O více než čtvrtinu pak vzrostly proti stejnému období v roce 2013 v prvním čtvrtletí poskytnuté úvěry také u mBank, která půjčkám vděčí i za výrazně vyšší než očekávaný zisk za celý loňský rok. "Lepšího výsledku jsme dosáhli díky mnohonásobně vyšší poptávce po hypotečních i spotřebních půjčkách, než jsme původně plánovali," vysvětluje ředitel mBank Roman Truhlář.

V oblasti úvěrů představují "mladé" finanční domy ostřejší konkurenci léta zavedeným značkám s miliony klientů i z dalšího důvodu. Dlužníky od jiných bank lákají na refinancování půjček za výhodnějších podmínek. Právě převody jednoho či více úvěrů k jiné finanční instituci nyní hýbou bankovním trhem. "Český trh je nyní primárně trhem refinancování spíše než poskytování nových úvěrů," uzavírá Peter Lakata.

Jan Němec

1,075 mil.
Tolik klientů má nyní čtveřice "bezpoplatkových" bank.

Malé banky nyní sázejí na úvěrování a výdělek z úrokových sazeb na půjčkách.

Související