Když se letos v srpnu stala charismatická Sallie Krawchecková šéfkou jedné z divizí největšího amerického finančního ústavu Bank of America, pocítila sladké zadostiučinění. Rázem si sebevědomá čtyřiačtyřicetiletá manažerka ze vzpomínek vymazala neblahou zkušenost ze Citigroup, odkud pro údajně urážlivé chování současného šéfa Vikrama Pandita vůči ní z vlastní vůle odešla.
Po raketové kariéře v Citigroup to byl pro nejznámější bankéřku z Wall Street, jak ji označil list New York Times, drtivý odchod ze slávy . Když ji v roce 2002 tehdejší šéf finančního ústavu Sandy Weill najal, nabídl analytičce finančních trhů rovnou hvězdný roční plat patnáct milionů dolarů, což ve finanční komunitě vyvolalo nemalý údiv.

Koupili si její pověst
Původně ji Weill nemohl přijít na jméno, protože jako šéfka malé výzkumné firmy Stanford C. Bernstein nešetřila ve svých analýzách nikoho a naprosto objektivní hodnocení leckdy srazilo kurz akcií Citigroup. Časopis Forbes ji tehdy jistě právem nazval "posledním poctivým analytikem".
Změnil snad Weill svůj názor na Sallie Krawcheckovou kvůli jejím analytickým dovednostem? Nikoli na prvním místě. Potřeboval si koupit především její pověst neúprosné a poctivé analytičky. Makléřská a výzkumná firma Smith Barney, divize Citigroup, jejíž šéfkou se Sallie stala, byla totiž stejně jako další podobné organizace namočena do skandálu s falšováním analýz akciových trhů.

Na každého stejný metr
Krawchecková ovšem znala svou cenu pro Weilla a mohla si vůči němu leccos dovolit. Brzy po svém nástupu do Citigroup řekla týdeníku BusinessWeek: "Sandy (Weill) a já jsme měli spory v minulosti a budeme je mít stále. Citigroup není organizací přitakávačů."
Při řízení divize Smith Barney si Sallie vedla tak dobře, že ji Weill v roce 2004 povýšil na hlavního finančního ředitele. Zároveň ji jmenoval také šéfstratégem Citigroup.
To, že na tak důležitých pozicích se ocitla žena, bylo pro Wall Street, na níž podle BusinessWeek tradičně panují lidé "s mužským hormonem testosteronem", nemalým překvapením.

Nezviklatelný charakter
Zdá se, že ve funkci finančního šéfa zřejmě příliš velkou díru do světa neudělala, i když zvedla úroveň transparentnosti výkazů a výsledovek. Někteří analytici jí vytýkali, že vykazovala horší než očekávané zisky, provozní náklady rostly a investice měly slabou návratnost.
Po Weillovi přišel nový šéf Chuck Prince. Toho požádala, aby jí svěřil divizi globální správy aktiv, a on jí vyhověl. Prince se dlouho v čele bankovního domu kvůli neuspokojivě vysokým nákladům a rozhazovačnosti čelných manažerů neudržel.
Mezi kandidáty na ředitele patřila v užším výběru i Sallie Krawchecková.
Její spolupracovníci vysoce hodnotili nejen její ničím nezviklatelný charakter, ale i intuici, inteligenci, smysl pro humor a řídicí styl postavený na týmové práci.
Ale správní rada dala přednost Vikramu Panditovi. A tady padla kosa na kámen. Od začátku tento indický bankéř nepojal vůči Krawcheckové důvěru. A ona sama, jak byla zvyklá u jeho předchůdců Weilla i Prince, považovala za svou povinnost otevřeně upozorňovat šéfa na to, co považovala v jeho rozhodnutí za chybné.
Prosazovala třeba, aby Citigroup alespoň částečně odškodnila klienty za ztráty, které jim způsobily chybnými operacemi dva hedgové fondy, které patřily pod křídla ústavu, a ty divize, které investovaly do toxických cenných papírů.

Klient na prvním místě
Krawchecková byla známa tím, že zájmy klientů Citigroup kladla vždy na první místo. Jak naopak soudil Vikram Pandit, investoři přece museli počítat s rizikem, že prodělají.
Důsledkem stoupajícího napětí mezi někdejší hvězdou a novým bossem bylo její sesazení z pozice šéfky divize globální správy aktiv a pověření méně závažnou agendou. To Krawcheckovou neobyčejně rozhořčilo. Zejména když se o plánovaných změnách a o svém odsunutí na vedlejší kolej dozvídala jako poslední.
A tak dala Sallie Krawchecková loni v září výpověď, a tím samozřejmě přišla o "zlatý padák". I tak si za loňský rok v Citigroup vydělala přes dvanáct milionů dolarů, a asi právem, neboť si jako šéfka divize vedla velmi dobře.
"Nejznámější bankéřka z Wall Street měla mít větší trpělivost a nedávat hned výpověď," napsal list New York Times, "vždyť ve správní radě měla několik vlivných příznivců a navíc její pověst ji měla uklidnit natolik, aby nevyhrocovala spory s Panditem."

Argumentuj, nebo mlč
Svůj náhlý a vlastně v životě první strmý pád ze slávy Krawchecková těžce nesla. Velmi se tímto nezdarem trápila, během několika týdnů výrazně zhubla. Uklidňovala se dlouhými běhy v newyorském Central Parku a hledáním rovnováhy. "Vydržím dlouhé tratě, ale běhám pomalu," řekla.
Mohla se nyní více věnovat synovi a dceři, neboť kvůli náročné práci na ně při 70 až 80hodinovém pracovním týdnu neměla moc času.
S druhým dítětem byla doma jen pouhé tři měsíce, péči o ně svěřila manželovi, bankéři, který začal pracovat na nižší úvazek, a dvěma najatým opatrovatelkám.
Jistě si ve chvílích zoufalství vzpomněla na svého otce, advokáta Leonarda Krawchecka, který ji vždy i ve chvílích nezdaru povzbuzoval. Přestože měla vždy skvělé studijní výsledky, naléhal na ni, aby ještě více tříbila své intelektuální schopnosti. Co však ji a její tři sourozence hlavně naučil, bylo advokátské know-how - používat vždy do všech podrobností promyšlené argumenty, a když je nemá, raději mlčet.
Jako vrcholná manažerka, pohybující se v převážně mužském prostředí, nikterak nepotlačuje svou ženskost, ale ani ji příliš nezdůrazňuje. Ač milionářka, nenosí takřka žádné šperky a obléká stylové kostýmy v nenápadných pastelových barvách.
Od letošního srpna tedy stojí v čele divize Bank of America. A je jednou z pětky vrcholných manažerů, s nimiž Ken Lewis, šéf největší americké banky, počítá jako se svými nástupci.

Miroslav Prchal
spolupracovník redakce

Sallie Krawchecková (44)
- Narodila se v Charlestonu v Jižní Karolíně v rodině advokáta.
- V roce 1987 vystudovala žurnalistiku na University of North Karolina a v roce 1992 získala MBA na Columbia University.
- Kariéru finančního analytika zahájila v ústavu Salomon Brother, od roku 1994 až 2001 pracovala jako analytička akciového trhu ve firmě Stanford C. Bernstein.
- V roce 2002 se stala šéfkou Smith Barney, divize Citigroup.
- V roce 2004 až 2007 byla hlavní finanční ředitelkou Citigroup.
- V letech 2007 až 2008 byla šéfkou globální správy aktiv Citigroup. Po sporech se šéfem banky Vikramem Panditem z ústavu odešla.
- V srpnu 2009 se stala šéfkou divize správy aktiv a investic v Bank of America.
- S manželem Garym Appelem, bankéřem, má syna a dceru.

Bank of America Corporation
- Největší světová a americká společnost finančních služeb se sídlem v Charlotte v Severní Karolíně.
- Slouží klientům ve více než 150 zemích.
- Má přes 171 tisíc zaměstnanců (únor 2009).
- Od americké vlády získala finanční pomoc ve výši 45 miliard dolarů.
- Za nepravdivé a zkreslené informace investorům při loňské akvizici zadluženého ústavu Merrill Lynch musí americké Komisi pro cenné papíry (SEC) zaplatit pokutu 33 milionů dolarů.

12 milionů dolarů
Krawchecková vydělala loni v Citigroup.

Svůj náhlý strmý pád ze slávy Sallie Krawchecková těžce nesla.

Související