Méně znamená více. I s nenápadnými "okrasami" oděvu je proto nutné zacházet s opatrností. Na druhé straně právě ony dávají možnost vyjádřit vaši individualitu.

Kalhoty na svém místě
Jedním z nejběžnějších doplňků, který navíc plní jasný praktický účel, je pásek, případně šle. Rozhodně ale nelze doporučit kombinaci obojího.
Většina mužů dává přednost opasku. Ten je ale nutné sladit s ostatními doplňky. Naprosto stejná barva jako u bot či aktovky se nevyžaduje. "Hnědý pásek a černé boty jsou však naprosto nepřípustné," říká předseda Asociace vizážistů a stylistů ČR Petr Lukeš.
Elegantním řešením pro ty, koho nebaví každé ráno hledat pásek v tom správném odstínu, mohou být oboustranné opasky, které najdete například na pultech obchodů Marks & Spencer. "Oboustranný kožený pásek muži využijí k hnědé i černé formální obuvi. Navíc přezka neobsahuje nikl, takže ho mohou nosit i muži citlivější na kovy," vysvětluje Renata Fišerová, regionální marketingová manažerka Marks & Spencer.
Pásek by měl být zapnutý přibližně na třetí dírku. Má-li výraznější sponu, může jít o zajímavý doplněk, i ten by ale měl být sladěn s barvou případných dalších kovových ozdob vašeho oděvu.
K formálnímu obleku patří vždy spíše decentní spona, méně formální oblečení snese i nápadnější přezky.
Druhou možností, jak udržet kalhoty tam, kam patří, jsou šle. Ty sice v současné době nejsou zrovna v módě, jsou ale vhodné třeba pro muže s menší postavou, protože pásek opticky zkracuje nohy. I tady platí, že formální oblek vyžaduje nenápadné šle s decentním vzorkem. Muž, který je používá, by navíc neměl ve společnosti odkládat sako.

Elegantní měření času
Větší prostor pro vyjádření vaší osobnosti dávají hodinky. Ty jsou sice dnes pomalu vytlačovány mobilními telefony, přesto se ale najdou muži, kteří na ně nedají dopustit.
Martin Konečný, zaměstnaný v Bruselu jako press officer institucí EU, se například domnívá, že by k obleku patřit měly. "Sám si u ostatních v první řadě všímám hodinek, bot a opasku," říká Martin Konečný.
Nehodí se ale vždy. Vyžaduje-li událost frak či smoking, pak hodinky nechte doma. Tyto slavnostní oděvy připouštějí jedině kapesní hodinky na řetízku, ty jsou ale dnes skutečnou raritou. Jestliže hodinkám zrovna neholdujete, ale přesto chcete něčím ozdobit své ruce, pak jsou právě vám určeny manžetové knoflíčky. Jejich rozhodným přívržencem je i Petr Lukeš. Proč je tedy na českých manažerech vídáme zřídka?
Mladší manažeři se neměli jejich nošení kde naučit. "Nikdy mi nikdo neukázal, jak s nimi pracovat, a to ani mezi současnými kolegy. Spíše je vídám na slavnostních událostech či důležitých jednáních u výše postavených lidí," popisuje zkušenost z praxe evropských institucí Martin Konečný.
Muži mají navíc tendenci podceňovat klasické dvojité manžety, které jde zapínat jen na manžetové knoflíčky. U nás se košile s nimi neshánějí snadno, přesto se vyrábějí.
A to například ve firmě Janek. "V posledních letech jsme zaznamenali zvyšující se zájem manažerů o košile s dvojitou manžetou, a to nejen u bílých slavnostních košil, ale i u košil na denní nošení. Zákazníky jsme museli nošení naučit, ale dnes už se pro ně rádi vracejí," vysvětluje majitel Alois Holiš.
Rostoucí oblibu manžetových knoflíčků potvrzuje i provozovatelka serveru Kravaťák.cz Adéla Holická. Na odbyt jdou prý zejména decentní, do stříbrna zbarvené knoflíčky či moderní satinované.
A pocit nepohodlí? Podle Petra Lukeše je to jen otázka zvyku. "Je to stejné jako s hodinkami. Nejdříve je na ruce pořád cítíte, pak už se bez nich nemůžete obejít," míní.

Nejen ženu zdobí šperky
Výraznější ozdoby, jako jsou masivní prsteny, silné řetězy či náramky, do byznysu nepatří. Možnosti tu přesto jsou.
Kromě již zmíněných manžetových knoflíčků může funkci šperku splňovat také kravatová spona, která se nosí těsně nad rozevírajícími se klopami saka.
V současné době ji ale mezi módy znalými muži uvidíte jen zřídka, podle některých z nich totiž deformuje vzhled kravaty.
"Pokud však muž nedá na její nošení dopustit, měl by myslet na to, že je to šperk. Důležité je zvolit kvalitní materiál a takový design, který vystihuje jeho osobnost," upozorňuje vizážista Petr Lukeš.
Rozhodně proto nedoporučuje nošení reklamních spon s logem firmy a nepovažuje je ani za vhodný dárek pro obchodní partnery. "Něco jiného je firemní kravatová spona, která je součástí uniformy," doplňuje.
Jaroslav Havrda, provozovatel serveru Kravatové-spony.cz, souhlasí s tím, že prodeje šly dolů. Když už zákazníci kupují, dávají prý přednost stříbrným kovům před zlatými, velké oblibě se těší chirurgická ocel.

Motýlka nechte na večer
Ne zcela běžným doplňkem je motýlek, který v některých případech nahrazuje kravatu.
"Tento elegantní doplněk je spíše okrajovou záležitostí, která by ve dne neměla být nošena, protože je výsadou smokingu a fraku, tedy slavnostního oblečení. Když však muž motýlka vnímá jako svou součást a umí jej nosit, může si ho vzít i během dne," míní Lukeš.
Zhotoven by měl být každopádně z hedvábí a je nutné jej umět správně uvázat. Šité motýlky totiž znalá společnost považuje za něco podřadného.
Naopak na denní nošení se hodí hedvábný kapesníček, který se umisťuje do náprsní kapsy saka. Ne každý si jej ale troufne nosit. "Hedvábný kapesníček se mi velmi líbí. Vídám ho například u italských kolegů a sám bych ho rád nosil, ale bojím se, že bych ho špatně zkombinoval s ostatními doplňky," říká Martin Konečný.
Mimo to se k nošení kapesníčku podle Petra Lukeše váže řada mýtů. "Muži často myslí, že musí být používán pouze ve spojení s kravatou a měl by mít stejnou barvu jako vázanka. To však není pravda. S kravatou by měl pouze barevně ladit, stejně tak patří i k outfitu bez kravaty," vysvětluje Petr Lukeš.
"Kromě toho není pouze výsadou mužů nad čtyřicet a už vůbec není určen výhradně na slavnostní události. Právě naopak, kapesníček v náprsní kapse může být ozdobou klasického denního obleku, a dokonce i méně formálního saka," dokončuje.
Ačkoliv je tento doplněk jednou z mála věcí, které mohou muže mezi ostatními zviditelnit, často jej prý musí svým klientům doslova "donést pod nos". Že výsledný dojem bývá velmi dobrý, dokládají například moderátor Václav Moravec či exprezident Václav Havel.

Zuzana Panczaková

Sedmero pro dokonalého byznysmena

Historie doplňků
- Manžetové knoflíčky jsou známé od třináctého století, ale samotné slovní spojení, kterým je dnes označujeme, se objevilo až koncem století osmnáctého, v roce 1788.Svůj rozmach zaznamenaly v druhé polovině 19. století ve viktoriánské Anglii. Pravý gentleman bez nich nemohl ani vyjít.
- Na rozdíl od knoflíků se první opasky objevují již v prehistorii, kdy lidé nosili své jednoduché oděvy z kůže opásané například zvířecí oháňkou.
- Šle se hojně nosily až do druhé světové války. Po válce je muži začali odkládat společně s vestami. Dnes je spíše nosí Američané a z nostalgie i Britové.
- Motýlek se vyvinul z klasického čtvercového šátku, který se vázal pod krkem.

Související